POROD?

18.01.2023

Tak je to tady! Rodím!

Co dělat a jak se chovat v začátku porodu, když si ještě úplně nejsem jistá, že se skutečně jedná o porod?

Uvádíme několik osvědčených tipů, jak si zpříjemnit rozbíhající se porod.

ODPOČINEK

Odpočinek je velmi důležitý, proto jej uvádíme na první místo. Proč odpočívat? Má to jednoduchý důvod a tím je, že nikdo vám nedokáže předpovědět, jak dlouho bude váš porod trvat. Mohou to být hodiny, ale i dny. Někdy je obtížné rozlišit, zda se jedná o poslíčky, nebo zda už nastala aktivní fáze porodu. Proto dokud to jde, odpočívejte! Můžete relaxovat, meditovat a pouštět si oblíbenou hudbu. Při odpočinku se uvolní tělo i mysl a nic nebrání právě se rozbíhajícímu porodu. Navíc je známo, že hormon oxytocin je velmi "plachý", takže při vaření, či péči o děti bude pracovat jen s obtížemi.

TEPLO

Naložit se do teplé vany, dát si horkou sprchu, zachumlat se do deky s teplým čajíkem, dát si na podbřišek či na bedra teplý termofor nebo si dopřát napářku....Je mnoho způsobů, takže si každá žena vybere podle své chuti. Teplo uvolňuje svaly a tím rozpouští případné napětí a ztuhlost a tím i usnadňuje otevírání porodních cest. Také navozuje pohodu, klid a pocit bezpečí.

BLÍZKOST PARTNERA

Ve dvou se to lépe táhne. U porodu to platí dvojnásob. Málo kdo chce být u porodu sám, většina žen si zvolí přítomnost blízké osoby. Pokud je to partner, tak nejenže svojí přítomnosti vyvolává pocit bezpečí a klidu. Zároveň podpoří vylučování těch správných hormonů (oxytocin, endorfiny), díky kterým porod běží tak jak má.

JÍDLO A PITÍ

Doba, kdy bylo jídlo během porodu zakázáno je už minulostí (ne všude to platí). Jídlo během porodu je velmi důležité, protože zajišťuje přísun energie. Porod můžeme přirovnat k náročnému sportovnímu výkonu a všichni víme, že bez energie by to nešlo. Popíjení oblíbeného nápoje, nejenže zažene žízeň a přinese osvěžení, ale může být i zdrojem energie.

PRAVIDELNÉ VYLUČOVÁNÍ

Nutkání chodit na záchod může být při porodu, vlivem tlačící se hlavičky miminka, utlumeno. Proto je potřeba na toto myslet. Plný močový měchýř může bránit hladkému průchodu miminka porodními cestami. 

Jako Bohyně- Laskavá péče o ženu
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky